Czym jest psychoterapia psychodynamiczna?
Jest ona jednym z czołowych nurtów psychoterapeutycznych, łączącym rozwijane od ponad wieku
koncepcje psychoanalityczne z osiągnięciami współczesnej psychiatrii.
Jesteśmy ośrodkiem psychoterapeutycznym, oferującym profesjonalną pomoc z zakresu psychoterapii indywidualnej oraz grupowej, a także terapii uzależnień, adresowaną do osób dorosłych oraz młodzieży. Swoją ofertę kierujemy do osób zmagających się z zaburzeniami osobowości, zaburzeniami nastroju, zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami odżywiania, uzależnieniem od alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz uzależnieniami behawioralnymi. W Centrum zapewniamy również opiekę ze strony lekarza psychiatry. Nasz zespół skupia psychoterapeutów pracujących w podejściu psychodynamicznym. Są to specjaliści zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Psychoterapii Psychodynamicznej, bądź Polskim Towarzystwie Psychologicznym, poddający swoją pracę regularnej superwizji oraz przestrzegający zasad etycznych obowiązujących psychoterapeutów.
Podejście psychodynamiczne charakteryzuje się uznaniem roli procesów nieświadomych w funkcjonowaniu psychiki, ich znaczenia dla rozwoju osobowości oraz wpływu na motywacje, zachowania i wybory życiowe. Z tego punktu widzenia przeżywane przez człowieka trudności w różnych sferach życia traktowane są jako przejawy wewnętrznych nieuświadomionych konfliktów, których przepracowywanie w toku terapii powinno skutkować poprawą jego funkcjonowania oraz lepszym przystosowaniem do życiowych realiów.
Psychoterapia psychodynamiczna ma charakter rozmowy, odbywającej się twarzą w twarz, podczas której rolą pacjenta jest dzielenie się w możliwie swobodny sposób wszelkimi pojawiającymi się w danym momencie myślami, skojarzeniami i uczuciami, co daje możliwość wspólnego dotarcia do istotnych nieświadomych treści psychicznych. Rolą terapeuty jest zaś przekazywanie pacjentowi uzyskiwanego w ten sposób rozumienia jego wewnętrznych konfliktów i trudności, tak aby mógł uczynić z niego użytek w celu korzystnej zmiany swojego funkcjonowania. Proces terapeutyczny toczy się w ramach relacji terapeutycznej, stanowiącej swoistą interpersonalną przestrzeń, w której mają szanse ujawnić się istotne, typowe i powtarzalne wzorce relacji pacjenta z innymi ludźmi, w tym te problematyczne, których zbadanie i zrozumienie pozwala dostarczyć ważnych informacji, pomocnych w zrozumieniu i rozwiązaniu zgłaszanych przez pacjenta problemów.
Jedną z praktykowanych powszechnie form psychoterapii psychodynamicznej jest TFP (Transference Focused Psychotherapy), czyli psychoterapia skoncentrowana na przeniesieniu, opracowana przez wybitnego specjalistę w tej dziedzinie, Otto Kern-berga oraz jego współpracowników, przeznaczona do leczenia zaburzeń osobowości, tj. sztywnych, nieadaptacyjnych wzorców funkcjonowania przejawiających się w wielu sferach życia. Terapia ta główny nacisk kładzie na zjawisko przeniesienia, tj. wspomnianego wyżej wyłaniania się w relacji terapeutycznej uwewnętrznionych wzorców relacji, odczuwania, myślenia i zachowania. TFP jest skuteczną, sprawdzoną empirycznie i wciąż rozwijaną metodą leczenia zaburzeń osobowości, zwłaszcza borderline i narcystycznych.