Psychodynamiczne Studium Socjoterapii
i Psychoterapii Młodzieży
Organizatorem zajęć jest Krakowskie Centrum Psychodynamiczne
Zespół Mazowieckiego Centrum Psychoterapii Psychodynamicznej współprowadzi zajęcia Studium realizowane w Warszawie.
Opis szkolenia
Studium Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży to dwuletnie szkolenie, które pozwala na rozwijanie wiedzy i umiejętności w obszarze pracy socjoterapeutycznej. Umożliwia również poznanie podstaw pracy psychoterapeutycznej w paradygmacie psychodynamicznym. Zakres zajęć obejmuje zarówno doświadczenie własne, sprzyjające pogłębieniu refleksji nad sposobem budowania kontaktu z podopiecznymi, jak i część edukacyjną, dającą możliwość rozwijania wiedzy z zakresu psychoedukacji, psychoprofilaktyki i szeroko rozumianej pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Studium Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży to kurs nastawiony na budowanie podstaw do tworzenia i prowadzenia różnorodnych form oddziaływań grupowych oraz warsztatowych, a także na zdobycie bazy do pracy indywidualnej w ramach różnych form poradnictwa. Poznanie podstaw pracy psychoterapeutycznej w ujęciu psychodynamicznym ma na celu ułatwienie procesu diagnozy problematyki pacjentów i podopiecznych oraz skierowanie ich do odpowiednich form leczenia lub oddziaływań pomocowych i psychoedukacyjnych. Po otrzymaniu dyplomu ukończenia Studium istnieje możliwość starania się o certyfikat socjoterapeuty oraz rekomendację Trenera I i II stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, a także o tytuł socjoterapeuty Polskiego Stowarzyszenia Socjoterapeutów.
Dlaczego Psychodynamiczne Studium
Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży?
1
Jest autorskim szkoleniem Krakowskiego Centrum Psychoterapii Psychodynamicznej. Realizowanym od ponad 20 lat.
2
Szkolenie zawiera 450 godz. i wymaga od uczestników zaangażowania i poddania się procesowi grupowemu, doświadczania siebie w roli uczestnika grupy/terapii oraz prowadzącego zajęcia/pacjenta.
3
Krakowskie Centrum Psychodynamiczne specjalizuje się w nurcie psychodynamicznym korzystając z wiedzy i literatury często niedostępnej na polskim rynku wydawniczym. Korzysta z wiedzy i doświadczeń ISTFP oraz The Personality Disorders Institute w Nowym Jorku. Stała współpraca z prof. Otto Kernbergiem i jego zespołem daje dostęp współpracownikom KCP do światowych trendów w leczeniu terapeutycznym. Dba o to, aby kadra była w ciągłym procesie rozwoju i kształcenia, posiadała odpowiednie doświadczenie oraz certyfikaty zawodowe.
4
KCP koncentruje się na jednej modalności – psychodynamicznej i w tej dziedzinie jest specjalistycznym ośrodkiem szkoleniowym.
5
Specyfiką szkolenia jest podział na dwa etapy, z których każdy ma swoją odrębną charakterystykę, a które jednocześnie uzupełniają swoje programy szkoleniowe, tworząc tym samym całościowy kurs przygotowujący do uzyskania certyfikatu socjoterapeuty i rekomendacji Trenera I i II stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, jak również socjoterapeuty Polskiego Stowarzyszenia Socjoterapeutów.
6
Etap wstępny – 170 godz. szkoleniowych z założenia przygotowuje kursantów do pracy warsztatowej, treningowej, prowadzenia różnych form pracy grupowej, ze szczególnym naciskiem na obszary komunikacji, asertywności, profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania agresji, a także szeroko pojętej pomocy psychologicznej w pracy z dziećmi i młodzieżą. Ukończenie tego Etapu umożliwia udział w Etapie zaawansowanym.
7
Etap zaawansowany – 280 godz. szkoleniowych jest skoncentrowany na zdobywaniu praktycznych umiejętności diagnostycznych, możliwości rozumienia problematyki podopiecznych oraz oferowania adekwatnej interwencji z zakresu socjoterapii, psychoedukacji oraz psychoprofilaktyki dzieci i młodzieży, a także organizacji pracy świetlic i ośrodków socjoterapeutycznych oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych.
8
Kurs uczy możliwości terapeutycznego spojrzenia na pracę zawodową w zupełnie nieterapeutycznych sytuacjach.
Rekrutacja
Program szkolenia
I rok – etap wstępny
40 godzinny trzydniowy trening interpersonalny wprowadzający na początku kursu, stanowiący możliwość doświadczenia siebie w kontakcie z grupą, swoich możliwości oraz ograniczeń w sytuacji grupowej, a także jednocześnie spełniający wymóg komisji certyfikacyjnej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
130 godzin dwudniowych warsztatów tematycznych, odbywających się raz w miesiącu przez siedem miesięcy, będących wprowadzeniem w tematykę socjoterapii, psychoedukacji oraz poradnictwa a także podstawowych metod pracy plus jednodniowy warsztat wprowadzający do wyjazdu wakacyjnego.
Warsztaty te obejmują swoim zakresem poniższe tematy:
• elementy psychologii ogólnej
• elementy pedagogiki i psychologii rozwojowej
• teoria socjoterapii
• diagnoza socjo- i psychoterapeutyczna dzieci i młodzieży
• kontakt terapeutyczny
• komunikacja interpersonalna
• fazy rozwoju grupy i zjawiska w niej zachodzące
• elementy terapii indywidualnej i grupowej
• elementy profilaktyki uzależnień
• rysunek w pracy terapeutycznej
• teoria i zastosowanie psychodramy
• elementy treningu twórczości, asertywności i relaksacji
II rok – etap zaawansowany
Na zajęcia składają się:
Pierwszy INTENSYWNY TRENING WAKACYJNY (8-dniowe zgrupowanie szkoleniowe w drugiej połowie sierpnia)
• Podstawy procesu terapeutycznego (WYKŁAD)
• Indywidualny kontakt terapeutyczny (WARSZTAT)
• Praca z grupą (WARSZTAT/SEMINARIUM)
• Grupowe zajęcia superwizyjne
Osiem dwudniowych spotkań (sob/niedz)
• Podstawowe zagadnienia psychoanalizy, psychoterapii i pomocy psychologicznej (WYKŁAD I SEMINARIUM)
• Podstawowe zagadnienia relacji terapeutycznej (WYKŁAD I SEMINARIUM)
• Analityczne teorie rozwoju dzieci i młodzieży (WYKŁAD)
• Proces grupowy – ujęcie humanistyczne (WYKŁAD)
• Praca z grupą – zajęcia socjoterapeutyczne, integracja, psychodrama, psychorysunek (WARSZTAT)
• Techniki socjoterapii w profilaktyce patologii społecznej, profilaktyka uzależnień (WARSZTAT)
• Grupowe zajęcia superwizyjne
Drugi INTENSYWNY TRENING WAKACYJNY (8-dniowe zgrupowanie szkoleniowe, do wyboru: w drugiej połowie czerwca lub pierwszej połowie lipca)
• Podstawy psychopatologii (WYKŁAD)
• Proces terapeutyczny – pogłębione treści teoretyczne (WYKŁAD)
• Superwizja grupowa Psychoterapia (WARSZTAT)
• Proces terapeutyczny – analiza przypadku (SEMINARIUM)
Łącznie szkolenie obejmuje 280 godzin zajęć.
Całość Psychodynamicznego Studium Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży to 450 godzin szkolenia.
Kryteria otrzymania Dyplomu ukończenia Studium:
• zaliczenie dwóch wyjazdów wakacyjnych
• obecność na minimum 80% zajęć
• zaliczenie pracy pisemnej w I roku
• zaliczenie testu w II roku
• uregulowane sprawy formalne
Prowadzący
Nasz zespół skupia psychoterapeutów pracujących w podejściu psychodynamicznym.

Prowadzący
dr Bartosz Sławecki
Psychoterapeuta
Absolwent Szkoły Psychoterapii Psychodynamicznej w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym
Certyfikowany psychoterapeuta terapii skoncentrowanej na przeniesieniu (TFP)
Prowadzi prywatną praktykę w Poznaniu, pracuje także w Poradni Rozwoju i Wsparcia Psychicznego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza; doświadczenie zdobywał m.in. w Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Poznaniu, w Studenckim Ośrodku Wsparcia i Adaptacji na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Oddziale psychiatrycznym dla dorosłych przy Szpitalu im. Jana Parnasa w Człuchowie; przez niemal 20 lat był nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, gdzie prowadził wykłady i ćwiczenia na poziomie studiów licencjackich, magisterskich oraz podyplomowych (w tym MBA).
Aktualnie współpracuje z Uniwersytetem, prowadząc zajęcia dydaktyczne w ramach studiów Coaching menedżerski; ma doktorat z nauk ekonomicznych, jest autorem publikacji z obszaru metodologii nauk społecznych, edukacji, rynku pracy, zarządzania ludźmi w organizacjach i rozwoju tożsamości zawodowej; współzałożyciel Fundacji Naukowej Antypody.
Prowadząca
Beata Kowalczyk
Absolwentka wydziału Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego
Dyplomowana Psychoterapeutka Krakowskiej Szkoły Psychoterapii Psychodomicznej zakresie terapii Dorosłych i Młodzieży.
Ma osiemnastoletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą jako psycholog ( szkoła, ośrodki psychoterapeutyczne), a czternastoletnie jako psychoterapeuta pracując zarówno z młodzieżą, młodymi dorosłymi jak i dorosłymi w gabinecie. Doświadczenie kliniczne zdobyła w odbywając praktyki w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie na Oddziale Dziennym Ogólnym oraz na Oddziale Nerwic i Zaburzeń Odżywiania , oraz staż kliniczny w Specjalistycznym Szpitalu MSWia w Otwocku na oddziale Leczenia zaburzeń Newicowych, gdzie prowadziła psychoterapię osób dorosłych.
Obecnie kieruje zespołem specjalistów w Punkcie Wsparcia dla Usamodzielniającej się Młodzieży z pieczy zastępczej w Warszawskim Centrum Pomocy Rodzinie , gdzie również prowadzi psychoterapię psychodynamiczna z młodymi dorosłymi, jak i jest koordynatorem merytorycznym pracy psychoterapeutów i psychologów Przyjmuje również w Gabinecie Psychoterami Psychodynamicznej „Nowy Świat”, gdzie pracuje z pacjentami dorosłymi i młodzieżowymi. Jej praca jest pod stałą superwizją Certyfikowanych Superwizorów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Psychiatrycznego.


Prowadzący
Mateusz Kupidura
Absolwent Wydziału Filozofii i Socjologii na UMCS w Lublinie. Ukończył dwuletnie Studium Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży, a także 4-letnią Szkołę Psychoterapii Psychodynamicznej w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym (szkolenie akredytowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej).
Od 2016 roku pracuje w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii na Oddziale Leczenia Nerwic dla Młodzieży w Zagórzu. Ambulatoryjną psychoterapię indywidualną prowadzi w gabinecie mieszczącym się w Warszawie Wesołej oraz w Centrum Terapii Empatika w Otwocku. Doświadczenie psychoterapeutyczne zdobywał w Specjalistycznej Poradni Rodzinnej Dzielnicy Wawer.
Prowadzi długoterminową psychoterapię indywidualną w podejściu psychodynamicznym. Pracuje z osobami dorosłymi oraz młodzieżą po 15 roku życia. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej. Swoją pracę poddaje regularnej superwizji.
Prowadząca
Natalia Ostoïc
Psycholog i dyplomowany psychoterapeuta psychodynamiczny w procesie certyfikacji. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w Poradniach Zdrowia Psychicznego i Zaburzeń Preferencji Seksualnych, w klinice leczenia zaburzeń odżywiania oraz w prywatnym gabinecie.
Odbyła również szereg staży zawodowych na oddziałach psychiatrycznych oraz w innych placówkach, między innymi na Oddziale Ogólnopsychiatrycznym SPS ZOZ “Zdroje”, Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic i Zaburzeń Behawioralnych UJ czy w „Telefonie Zaufania” prowadzonym przez Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę”. Obecnie jest w trakcie podyplomowego szkolenia dla psychoterapeutów z metody TFP – Terapii Skoncentrowanej na Przeniesieniu.
Swoją pracę poddaje regularnej superwizji indywidualnej oraz superwizji grupowej u certyfikowanego superwizora rekomendowanego przez PTPPd, specjalizującego się w pracy metodą TFP. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej oraz członkiem International Society of Transference-Focused Psychotherapy (ISTFP).
Od marca 2023r. pełni również funkcję Prezesa Mazowieckego Oddziału Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej. Jest założycielką Mazowieckiego Centrum Psychoterapii Psychodynamicznej.

Koszt studium
I rok – 4000 zł
400 zł opłata rekrutacyjna
3600 zł opłata za 8 miesięcznych zjazdów płatna w ratach po 450 zł